Villas-Boas spår stor fremtid: Froholdt kan blive en af de bedste

8

Feature8.1.2026

Villas-Boas spår stor fremtid: Froholdt kan blive en af de bedste

André Villas-Boas har arbejdet med nogle af verdens bedste fodboldspillere. Nu spår Porto-præsidenten sin danske diamant en stor fremtid.

Af Michael Hehr

»Han er kun 19 år. Forhåbentlig kan han gå hele vejen og blive en stjerne i international fodbold.«

Smilet er stort hos Porto-præsidenten André Villas-Boas. Og med god grund.

For Victor Froholdt, som Porto i sommer hentede for omkring 165 millioner kroner, har gjort med FC Porto og klubbens fans, som han har gjort med alle andre. Taget dem med storm.

»Hvis han fortsætter den udvikling, kan han blive en af de bedste«

André Villas-Boas om Victor Froholdt


»Han gør det virkelig godt. Han har begejstret alle fansene. Han kom godt fra start og scorede et mål i preseason. Alle følte hypen. Victor er enormt energisk. Han er en 8’er, der dækker hele banen – ikke bare felt-til-felt men hele banen.«

»Det går i tråd med Portos filosofi om at være et hårdtarbejdende hold med hårdtarbejdende spillere, og det har tiltalt vores fans og er en af grundene til, at vi er meget glade for at have ham i klubben,« siger André Villas-Boas.

Årets Fodboldspiller 2025 - valgt af spillerne.

Årets Fodboldspiller 2025 - valgt af spillerne.

En svær handel

At Victor endte i Porto skyldes ifølge André Villas-Boas, at portugiserne var de første til at se potentialet i energibundtet fra Vallensbæk. For Porto var tidligt i dialog med F.C. København, Victor og hans bagland.

»Vores scoutingteam opdagede ham i tide, før de store hajer slog til. Vi havde samtaler med Victor, hans agent og hans familie i København, så vi var tidligt tæt på ham for at overbevise ham om at skifte til Porto. Heldigvis indgik vi en aftale, Victor skiftede til FC Porto, og vi er meget begejstrede over at have ham her.«

»Han har præsteret virkelig godt. Han ved, det er en krævende klub, men også en klub han kan udvikle sig i. Vi håber, han kan være med til at sikre os de resultater, vi vil have, hvilket er at vinde trofæer, der er lige så smukke som det, der står bag os,« siger André Villas-Boas med henvisning til Champions League-trofæet, som Porto senest vandt i 2004.

»Det var en svær handel, fordi F.C. København vidste, at de havde en diamant. Vi var i lange forhandlinger med F.C. København, og der var også andre interesserede klubber, der forsøgte at skrive kontrakt med Victor. Kombinationen af, at vi var de første, der henvendte os, og samtalerne med familien om at overbevise ham om Porto-projektet, var vigtig i hans beslutningsproces.«

Kan blive en af de største

I skrivende stund, godt et halvt år efter skiftet, har den danske landsholdsspiller 25 kampe, tre mål og tre oplæg under bæltet for den portugisiske klub, der efter 17 runder topper ligaen.

Og nå ja, så kunne han i slutningen af 2025 først lade sig hylde som Årets Talent og siden Årets Fodboldspiller. En historisk bedrift, som kun landsholdslegenden Simon Kjær har opnået før Victor.

Om Årets Fodboldspiller

Det er den største individuelle hæder, en fodboldspiller kan få. Ikke kun, fordi du opnår en plads i historiebøgerne og dansk fodbolds fælles fodboldhistorie, men fordi det er spillerne, der nominerer og kårer Årets Fodboldspiller.

Det er spillerne, der først nominerer og siden kårer Årets Fodboldspiller.

Årets Fodboldspiller uddeles i et samarbejde mellem DBU, Spillerforeningen og Hessel HiRE.


»Tillykke til Victor og tillykke til hans familie. Støtte fra familien er vigtigt for enhver fodboldspiller på vej frem, så stort tillykke til dem også. Prisen (som Årets Fodboldspiller 2025, red.) kan forhåbentlig være en vigtig pris for Victor. Det er en anerkendelse, der – særligt i hans unge alder – betyder meget. Forhåbentlig kan det give ham selvtillid til at fortsætte med at gøre det godt i hans karriere.«

Men André Villas-Boas håber – måske knap så overraskende – at danskeren bliver i Porto nogle sæsoner endnu.

»Vi vil beholde ham så længe, vi kan, så han kan hjælpe holdet med at levere resultater. Det er det vigtigste for os som klub: At de spillere, vi hjælper med at udvikle, leverer resultater her. Jeg tror også, Victor ved, hvor vigtigt det er for hans karriere at vinde trofæer.«

»Victor har allerede forandret sig – han har udviklet sig fra den Victor, vi hentede i København«

André Villas-Boas om Victor Froholdt


På den korte tid, han har været i klubben, har den danske komet allerede taget store skridt. Hvis han vil fortsætte den udvikling, er præsidentens råd ikke til at misforstå.

»At blive i Porto et par sæsoner og vinde nogle trofæer vil være godt for hans udvikling. Victor har allerede forandret sig – han har udviklet sig fra den Victor, vi hentede i København. Han viser allerede spor af, at han kan blive en stor spiller. Hvis han fortsætter den udvikling, kan han blive en af de bedste.«

De ti seneste vindere af Årets Fodboldspiller

2025: Victor Froholdt
2024: Morten Hjulmand
2023: Andreas Christensen
2022: Pierre-Emile Højbjerg
2021: Simon Kjær
2020: Kasper Schmeichel
2019: Kasper Schmeichel
2018: Christian Eriksen
2017: Christian Eriksen
2016: Kasper Schmeichel