»Vil ikke tage fodbold med hjem«: Sådan skaber landsholdsspiller plads til hele livet

28

Feature28.9.2026

»Vil ikke tage fodbold med hjem«: Sådan skaber landsholdsspiller plads til hele livet

Sofie Bredgaard uddanner sig sideløbende med sin karriere. Det er med til at sikre, at hun er i mental balance, og at hun kan præstere i ACF Fiorentina og på landsholdet.

Af Michael Hehr

»Jeg fandt ud af, hvor vigtigt det er for mig at være hele Sofie og ikke bare fodbold-Sofie.«

For landsholdsspilleren, der til daglig spiller i ACF Fiorentina, har det været afgørende at skabe nogle rammer i hendes liv, som skaber rum til andet end fodbold.

»Da jeg var yngre, handlede alt om fodbold. Og det trives jeg overhovedet ikke i mere. Og det gjorde jeg nok heller ikke dengang, når jeg ser tilbage på det. Men det er noget, man lærer.«

»at gøre ting, der ikke har noget med fodbold at gøre, er bare vigtigt«

Sofie Bredgaard i 'Spiller til Spiller'


»Det har været vigtigt at skabe nogle rammer, hvor jeg er Sofie, der er sammen med sine veninder, sine forældre og sine søskende uden, at det handler om, hvordan træningen eller kampen var.«

»Jeg har fundet vigtigheden i, at alt ikke skal handle om det. For du bruger al din energi på det. Så at gøre ting, der ikke har noget med fodbold at gøre, er bare vigtigt. Bare at være en normal person.«

Fodbold må ikke være det eneste

Den erkendelse er kommet med årene for den 24-årige landsholdsspiller. Der blev særligt sat skub i processen, da hendes far fik konstateret kræft. Noget, der »på et splitsekund ændrede alt«, som Sofie beskriver det i vores podcast.

»Det er det der med ikke at tage fodbold med hjem«, siger Sofie.

I bestræbelserne på at være andet end professionel fodboldspiller og fylde tilværelsen med noget andet har hun de seneste år uddannet sig.

»jeg kunne have haft det bedre undervejs, hvis jeg ikke havde været så hård ved mig selv«

Sofie Bredgaard i 'Spiller til Spiller'


»Sidste år læste jeg et kostvejlederkursus (hos At Work, red.). Ikke, fordi jeg nødvendigvis vil arbejde inden for det, men lige så meget for optimeringen og for at have noget andet at tage sig til, fordi der er virkelig meget tid, når man bor alene i udlandet og ’bare’ spiller fodbold.«

Kostvejlederkurset har hun læst hos vores partner At Work, som tilbyder fleksible onlineuddannelser, der kan skræddersyes efter din karriere og dine behov.

Derudover er hun netop startet på fuldtidsstudiet i serviceøkonom gennem UCN. Et studie, hvor forelæsningerne bliver optaget, så hun kan følge undervisningen, når det passer hende.

»I går brugte jeg ret mange timer på det, men samtidig havde jeg en god følelse, fordi jeg følte, at jeg allerede lærte noget. Og den følelse kan jeg godt lide. Du får den også i fodbold, når du træner, men det er meget det samme hele tiden, så jeg tror, det bliver rart at have noget andet.«

Var for hård ved sig selv

For Sofie er studierne med til at skabe det frirum, der gør, at hun opfatter sig selv – og ikke mindst er – andet end den professionelle fodboldspiller. Og det frirum gør, at hun omvendt kan være mere til stede, når hun så er i klubben og skal præstere.

Hun ville af flere årsager ønske, at hun havde været opmærksom på det behov allerede som ungdomsspiller.

»Det, som har gjort, jeg er nået hertil, er alt det, jeg gjorde som ungdomsspiller. Jeg stræbte altid efter at være den bedste, og når jeg scorede tre mål i en kamp, var det ikke godt nok – så skulle jeg have scoret fire. Det har også været med til at gøre mig til den jeg er.«

»Men jeg tror, jeg kunne have haft det bedre undervejs, hvis jeg ikke havde været så hård ved mig selv. Det er noget af det, jeg, når jeg ser tilbage, ville ønske, jeg ikke havde været. Men det er jo let nok at sige. For du går med en drøm og føler, at du altid må tænke på det, du kan gøre bedre i stedet for at fokusere på, at det faktisk var meget godt i dag.«

Sofie Bredgaard i Firenzes gader

Sofie Bredgaard i Firenzes gader


Den del er stadig et fokusområde for Fiorentina-spilleren, der i mange år har haft tilknyttet skiftende mentaltrænere.

»Det er noget af det, jeg stadig arbejder med, fordi jeg stadig stræber efter det ypperste. Men man må også huske på, at det er umuligt at gøre det hver dag.«

Hør hele vores samtale med Sofie i Spiller til Spiller. Find den i Apple Podcasts, Spotify eller din foretrukne podcastapp.

Tilladelse Påkrævet

For at kunne se dette indhold skal du minimum give samtykke til samling af markedsføringscookies