02. 07. 2009

UEFA godkender strammere racismetiltag

UEFA har i dag besluttet at give dommerne mulighed for at afblæse kampe, der bliver skæmmet af racistiske tilråb fra lægterne. Det fortæller Bold.dk.

UEFA har i dag besluttet at give dommerne mulighed for at afblæse kampe, der bliver skæmmet af racistiske tilråb fra lægterne. Det fortæller Bold.dk.

UEFA har i dag givet dommere mulighed for at agere hårdere, hvis en kamp skulle blive skæmmet af racistiske tilråb og lignende ytringer. I yderste konsekvens har dommerne nu mulighed for simpelthen at afblæse kampen.
 
De nye tiltag betyder, at dommeren i første omgang kan komme med en advarsel over højtaleranlægget. Hvis ikke tilråbene aftager, er næste mulighed for at suspendere kampen en fem til ti minutter, og hvis ikke det lægger en dæmper på gemytterne, skal kampens dommer helt afblæse kampen.
 
"Vores holdning omkring racisme er helt klart. Vi tolererer intet. Det var nødvendigt at give aktørerne på banen visse hjælpemidler. Nu har vi så udarbejdet disse retningslinjer, som betyder, at dommeren i grove tilfælde helt skal stoppe kampen," lyder det fra Michel Platini på UEFAs hjemmeside.

Spillerforeningen og kampagnen Giv racismen det røde kort støtter UEFA's nye initiativ.

Læs mere på UEFAs hjemmeside.

UEFA har i dag givet dommere mulighed for at agere hårdere, hvis en kamp skulle blive skæmmet af racistiske tilråb og lignende ytringer. I yderste konsekvens har dommerne nu mulighed for simpelthen at afblæse kampen.
 
De nye tiltag betyder, at dommeren i første omgang kan komme med en advarsel over højtaleranlægget. Hvis ikke tilråbene aftager, er næste mulighed for at suspendere kampen en fem til ti minutter, og hvis ikke det lægger en dæmper på gemytterne, skal kampens dommer helt afblæse kampen.
 
"Vores holdning omkring racisme er helt klart. Vi tolererer intet. Det var nødvendigt at give aktørerne på banen visse hjælpemidler. Nu har vi så udarbejdet disse retningslinjer, som betyder, at dommeren i grove tilfælde helt skal stoppe kampen," lyder det fra Michel Platini på UEFAs hjemmeside.

Spillerforeningen og kampagnen Giv racismen det røde kort støtter UEFA's nye initiativ.

Læs mere på UEFAs hjemmeside.

Tilbage